تبلیغات
شکوفه بارون
فروش فوق العاده ست پالتو و تونیک زمستانه پـرنــدست پالتو زمستانه ی پـرنــد با طراحی فوق العاده شیک و مطابق جدیدترین مد روز. کیفیت دوخت این پالتو در سطح عالی میباشد و پارچه ی دوخت آن به رنگ خاکستری تیره و از بهترین پارچه ی فوتر میباشد. سایز این پالتو برای همه ی خانم هایی که در سایز 36 تا 42 می باشند قابل استفاده است.پالتوی زمستانه پـرنــد به همراه یک سنجاق سینه و تونیک رایگان به عنوان هدیه برای شما ارسال می شود. ارسال به تمامی نقاط کشور.

قیمت: 88000 تومان

گفت‌وگو با نیلوفر لاری‌پور - بخش اول

تاریخ : پنجشنبه 21 شهریور 1392


گفتگو با نیلوفر لاری پور، ترانه سرای موفق موسیقی پاپ

لاری پور در بخش اول گفت و گو با ما بیان می کند:
ترانه، کودک یتیمی ست که نه شعر قبولش می کند و نه موسیقی!

گفت‌وگو با نیلوفر لاری‌پور - بخش اول


  شکوفه بارون | مژده نوروزی: نبود متولی خاص برای ترانه‌سرایی و نپذیرفتن این هنر توسط شعر و موسیقی و انجمن‌های صنفی‌شان، ترانه‌سرایی را از مسیر مستقیم خارج کرد. هرچند این روزها ترانه‌سرایی روزگار خوبی را نمی‌گذراند اما به گفته 'نیلوفر لاری پور ' تشکیل انجمن صنفی ترانه‌سرایی و یا حمایت از این هنر توسط انجمن‌های صنفی شعر و یا موسیقی و دعوت از ترانه‌سرایان به نام، سرنوشت ترانه‌سرایی را تغییر می‌دهد. "نیلوفر لاری پور" یکی از همان ترانه‌سرایان که این روزها، نویسندگان برنامه پربیننده تلویزیونی رادیو هفت را سرپرستی می‌کند و از دنیای ترانه و ترانه سرایی از سر ناچاری فاصله گرفته است؛ از ترانه هایی که در گلویش بغض شدند می‌گوید و از کودکی یتیم که نه شعر قبولش می کند و نه موسیقی. گفت و گوی ما را با وی می خوانید:

خانم لاری پور، از حال و هوای این روزهایتان بگویید؟ چه کاری انجام می‌دهید؟
این روزها کار خاصی انجام نمی دهم. همه کاری انجام می دهم به غیر از ترانه گفتن، و ترانه شنیدن. در حال حاضر مشغول برنامه تلویزیونی رادیو هفت هستم و در آنجا سرپرستی نویسندگان را برعهده دارم. کارگاه ترانه دارم که چندین هنرجوی جوان آنجا هستند . در کارگاه درباره ترانه صحبت و بحث می کنیم. ترانه می‌خوانیم و می‌شنویم. اما به صورت حرفه‌ای من و ترانه سرایی مدتهاست همدیگر را به حال خودمان رها کرده ایم و منتظریم ببینیم چه اتفاقی می افتد.

به نظرمی‌رسد روزهای خوبی برای فرهنگ و هنر و ترانه سرایی فرا رسیده است و شرایط و فضا برای فعالیت باز شده است آیا فکر می‌کنید ترانه سرایی نیز به این شرایط نزدیک شده است؟
نمی‌شود قضاوت کرد. تا اتفاقی نیفتد نمی توانم پیش بینی کنم. اما شخصا معتقدم فضایی که در سال های 76 تا 84 بر جامعه حاکم بود به چند دلیل دیگر تکرار نخواهد شد. حتی اگر در وادی هنر همان آزادی‌ها به هنرمندان اعطا شود باز آن فضا دیگر ایجاد نمی‌شود. تنها می‌توانم بگویم که از هشت سالی که به سختی گذشت فضای بهتری خواهیم داشت.
 
از دلایلی بگویید که دیگر فضای سالهای 76 تا 84 برای ترانه سرایی تکرار نمی شوند؟
آن زمان همه چیز نهادینه تر بود. هرکسی جای خودش بود. آن زمان این حس را نداشتی که هرکسی بی دلیل و نامربوط به جمع اضافه شده است. ارتباطات و بازی هایی که این سالها ایجاد شدند نیز وجود نداشت به همین خاطر بود که همه چیز داشت خیلی درست و خوب پیش می رفت. هنوز وقتی به آلبوم هایی که در آن سالها تولید شدند نگاهی می اندازم به خود می بالم. خیلی خوشحالم که در شناسنامه آلبومی که آن سالها تولید شدند نام خودم را می بینم. اما در حال حاضر در بسیاری از آلبوم ها وقتی نام خود را می بینم شرمنده می شوم. این روزها شاید چیزهایی را بپذیرم اما معتقدم فضا، فضای خوبی نیست. عقیده دارم تشکیل یک انجمن صنفی زیرنظر خانه موسیقی یا شعر می‌تواند خیلی به ترانه سراها و ترانه سرایی کمک کند.
در عین حال که ترانه سرایی گونه ای سخت تر از انواع شعر است و باید بتواند خیلی از فاکتورها را حفظ کند تا به ترانه ای ماندگار تبدیل شود اما هیچکس سرپرستی آن را قبول نمی کند. ترانه کودکی یتیمی است که نه شعر قبولش می کند و نه موسیقی. به همین خاطر است که گاهی هرکسی می آید و می گوید من ترانه سرا هستم و بعد از آن با ارائه چندین کار در جاهای مختلف مثل اینترنت، یا تولید و پخش لوح فشرده، فکر می کند ترانه سرا شده است. حتی برخی نیز کلیپ درست می‌کنند و آن را برای پخش به شبکه ها می‌فرستند و فکر می کنند ترانه سرا، خواننده و یا آهنگساز شده اند. در حال حاضر چفت و بستی وجود ندارد . باید نهادی متصدی اینکار باشد و جلوی این قبیل تولیدات را بگیرد.
معتقدم هر ترانه سرا، آهنگساز و خواننده باید بتواند فعالیت کند. در حال حاضر فضا برای کسانی که از رابطه استفاده می کنند و نه ضابطه مهیاست.  متخصصانی که برای رسیدن به جایگاهشان رنج ها برده اند و سختی ها کشیده اند خانه نشین شده اند. تا انجمنی صنفی تشکیل نشود و جلوی خیلی از کارها گرفته نشود ترانه سراها، آهنگسازان و خواننده های خوب ما خانه‌نشین هستند اما چرخ چنین ماجرایی کماکان می چرخد.
 
فکر می کنید ترانه سرایی برای موسیقی باید به چه سمتی هدایت شود تا هم دوران طلایی فرهنگ و هنر تکرار شود و در عین حال از تکرار در ترانه سرایی نیز پرهیز شود؟
معتقدم تکرار در هر چیزی بد نیست. اگر هنرمند کار واقعی‌اش را انجام دهد هیچوقت تکرار نمی‌‌شود. هنوز هم ما شعرهای قدیمی را می‌خوانیم و از خواندشان لذت می‌بریم. هرچند همه سخن از زلف یار گفته اند اما هیچگاه تکرار را در کارهای قدما نمی بینیم. ترانه سرایی در ایران بعد از انقلاب دوران خوبی را از نیمه دهه 70 تا اوایل دهه 80 تجربه کرد. به طور کلی در موسیقی آن سالها اتفاقات خوبی رقم خورد.
اما در مورد تکرار، هرچند معتقدم نوآوری چیز خوبی است و باید در همه زمینه ها وجود داشته باشد اما این روزها تعریف نوآوری نیز عوض شده است. عده ای به اسم نوآوری از آن طرف بام می افتند.
معتقدم موسیقی و مخصوصا ترانه تا متولی جدی نداشته باشد سرپا نمی شود. تشکیل انجمن صنفی خیلی از مشکلاتی را که امروز وجود دارد از بین می برد. عضویت ترانه سرایان و علاقمندان واقعی ترانه در این انجمن صنفی باعث می‌شود که دیگر ترانه و به طور کلی موسیقی از سر بی صاحبی به نابلدانی که داعیه ترانه سرایی ، آهنگسازی و یا خوانندگی دارند داده نشود.
همیشه شکل خوب موسیقی با اقبال از سوی مردم روبه رو شده است. مردم همیشه از موسیقی خوب استقبال کرده‌اند و آن را خواسته‌اند. هرچند که منظورم از موسیقی خوب، به آن دسته از کارهایی که مدتی به بازار می آیند و با استقبال مواجهه می شوند و بعد از گذشت 2 ماه دیگر همان علاقمندان حاضر نیستند به آن گوش دهند، نیست. کما اینکه معتقدم باید موسیقی تولد، موسیقی عروسی و جشن هم وجود داشته باشد زیرا قرار نیست همیشه و در همه جا افراد موسیقی فاخر و بعضا تلخ گوش دهند . در عین حال عمیقا معتقدم سبک های موسیقی که برای تولد ، موسیقی و نظیر این موضوعات هست باید چهارچوب داشته باشد .
با تمام اینها، نمی دانم که قرار است چه اتفاقی بیفتد . نمی دانم که ترانه سرایی و فضای فرهنگ و هنر قرار است به کدام سمت برود. اما اتفاقی که برای خودم در این چهار سال افتاد خیلی تلخ و دردآور است. بارها با من تماس می گیرند و می گویند باید نامم را در ترانه ها عوض کنم. فکر می کنم تا زمانیکه ما درگیر نام ها هستیم هیچ اتفاق مثبتی رقم نمی خورد. وقتی این قبیل اتفاقات برای ترانه‌سرایان و ترانه‌سرایی می‌افتد ، افراد درجه 10 در زمینه ترانه بالا می آیند و فضا اینگونه می‌شود که فکر می‌کنیم هیچ چیزی سرجایش نیست. زیرا قرار است نیلوفر لاری پور، روزبه بمانی، یغما گلرویی و افشین یداللهی نباشند. قرار است نام مونا برزویی و خیلی های دیگر هم نباشد. وقتی اینها نیستند طبیعی است نام هایی در شناسنامه آثار تولید شده قرار می گیرند که وقتی قرار می‌شود تاریخ ترانه نوشته شود آن عده‌ای که  باعث شدند این افراد نباشند شرمنده می‌شوند. واقعا شرمنده می‌شوند از اینکه این فضا را ساختند.
 
نیلوفر لاری پور چه حسی داشت وقتی 4 سال ترانه نگفت؟
ترانه هایم خوانده شدند اما کسانی که ترانه هایم را خواندند کسانی نبودند که احساس لذت در کارم را به من بدهند. کارهایی ساخته شد که نه ملودی و نه تنظیم و نه خوانندگی آن به گونه ای نبود که من از آن توقع داشتم و از کارهایم شنیده بودم. به همین خاطر هیچگاه و هیچ کجا به غیر از اینجا آن را مطرح نکردم.
طبیعی است که حس خیلی بدی داشتم و هنوز هم دارم. در طول این سالها به خصوص چهار ساله اخیر، وقتی 80 درصد آهنگسازانی که جزو دوستانت به حساب می آیند و قبلا برای اینکه از ترانه‌هایت استفاده کنند با هم مسابقه می‌دادند به یکباره به موجوداتی تبدیل می‌شوند که با ترانه سرایان درجه 10 کار می کنند طبیعی است که حس خیلی بدی دارم.
نمی دانم که چرا این اواخر آهنگسازان با ترانه سرایانی کار کردند که نامشان خیلی کوچکتر از نام آنها بود. نمی‌دانم خیلی سخت است که آهنگساز و ترانه سرا همطراز باشند؟ نمی‌دانم که چرا آهنگسازان سعی دارند نام خود را اعتبار آن موسیقی و آن ترانه بدانند. و از اینکه با ترانه سرایانی که همطرازشان هستند کار کنند پرهیز می کنند. این سالها دیدم که هر ترانه سرایی که در سال‌های خوب فرهنگ و هنر فعال بودند دیگر حضور نداشتند. بسیاری از ترانه سرایان حرفه ای خیلی زود و در زمانی که سن بازنشستگی‌شان نبود بازنشسته شدند. شاید مسن‌ترین ترانه‌سرایان بازنشسته نیلوفر لاری پور و افشین یداللهی هستند که دهه ابتدایی 40 را طی می‌کنند.
به نظر می‌رسد بیشتر آهنگسازان می‌خواهند با ترانه سرایانی کار کنند که وقتی می‌گویند می‌خواهیم بخشی از ترانه‌ات را حذف کنیم حرف شنوی دارند . طبیعی است من و دوستانی که نامشان دیرزمانی است در ترانه سرایی وجود ندارد این قبیل خفت ها را در کارمان قبول نمی‌کنیم. ما ترجیح می‌دهیم سراغ کارهایی برویم که مطمئن باشیم اعتبار، شخصیت و احتراممان در آن حفظ می‌شود.
امیدوارم اتفاق خوبی در دولت جدید رقم بخورد. اما معتقدم هنوز خیلی زود است که بخواهیم در مورد دولت جدید، ارشاد جدید و موسیقی در دوره جدید قضاوت کنیم. نمی دانم اما ته دلم چندان روشن نیست که اتفاق خوبی که منتظرش بودیم رخ دهد. زیرا چیزهایی در این هشت سال ظهور کرد که پاک کردنشان نه فقط در حوزه هنر بلکه در دیگر حوزه ها نظیر اقتصاد، فرهنگ و روابط اجتماعی زمانبر است. اینها چیزهایی نیستند که در طول دو سه ماه به نتیجه برسند.

به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی
 

برچسب ها: گفت‌وگو با نیلوفر لاری‌پور، نیلوفر لاری پور، مصاحبه نیلوفر لاری پور، گفتگوی خبرگزاری میراث فرهنگی با نیلوفر لاری پور، جدیدترین مصاحبه با نیلوفر لاری پور،

دسته : مصاحبه و گفتگو، | بازدید ها : بار

نام شما: choc
سایت شما: https://www.myliftkits.com
در تاریخ : پنجشنبه 13 اردیبهشت 1397 09:18 ب.ظ

Today, I went to the beach front with my kids. I found a
sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her
ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

She never wants to go back! LoL I know this is
totally off topic but I had to tell someone!

نام شما: foot pain cream
سایت شما: http://harriet7hubbard7.snack.ws/do-hammer-toe-straighteners-do-the-job.html
در تاریخ : دوشنبه 12 تیر 1396 07:12 ب.ظ

I am so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be
given and not the random misinformation that's at the other
blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

نام شما: manicure
سایت شما: http://gamaluncpecbench.mihanblog.com/post/60
در تاریخ : چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 09:31 ب.ظ

You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to
be really something which I think I would never understand.
It seems too complicated and very broad for me. I'm looking
forward for your next post, I will try to get the hang of it!

نام شما: BHW
سایت شما: http://no5hair.co.uk/bella///////////////////////////////////////////////////////
در تاریخ : پنجشنبه 24 فروردین 1396 09:39 ب.ظ

Just wish to say your article is as surprising. The clearness in your post is just excellent and i could assume
you are an expert on this subject. Fine with
your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post.
Thanks a million and please continue the rewarding work.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر