تبلیغات
شکوفه بارون
فروش فوق العاده ست پالتو و تونیک زمستانه پـرنــدست پالتو زمستانه ی پـرنــد با طراحی فوق العاده شیک و مطابق جدیدترین مد روز. کیفیت دوخت این پالتو در سطح عالی میباشد و پارچه ی دوخت آن به رنگ خاکستری تیره و از بهترین پارچه ی فوتر میباشد. سایز این پالتو برای همه ی خانم هایی که در سایز 36 تا 42 می باشند قابل استفاده است.پالتوی زمستانه پـرنــد به همراه یک سنجاق سینه و تونیک رایگان به عنوان هدیه برای شما ارسال می شود. ارسال به تمامی نقاط کشور.

قیمت: 88000 تومان

بررسی و نقد ترانه های آلبوم «طرفدار»

تاریخ : سه شنبه 7 شهریور 1391


از ناگفته های آلبوم طرفدار شفاف سازی می شود.


شکوفه بارون: انگار از اول هم قرار نبود «آلبوم شود»!. آلبوم موسیقی زمانی معنا می گیرد که ترانه ها و تنظیم ها از یک فضای خاص تبعیت کنند نه اینکه هر کدام ساز خودشان را بزنند. آلبوم طرفدار 7قطعه ی جدید، 2قطعه ی تکراری، 4ترانه سرا . 2تنظیم کننده دارد و خواننده ای که شاخص «استاد» را با خود به یدک می کشد.

این بار هم همچون گذشته بررسی و نقد ترانه ها را در اولویت کار قرار می دهیم و هر کجا که لازم باشد به جنبه های دیگر نیز می پردازیم.


ترانه1: انتخاب

شادمهر واقعا استاد است. این جمله ای بود که با شنیدن اولین قطعه ی طرفدار گفتم و شاید دگر دوستان هم با من هم کلام بوده باشند. شروعی بسیار رمانتیک و احساسی با هنرنمایی خاص ویالون.

«درگیر رویای توام  منو دوباره خواب کن . دنیا اگه تنها گذاشت  تو منو انتخاب کن»: ترانه های امروزی معمولا دوبیت دوبیت جلو می روند و در بین این ترانه ها، ترانه ای برنده است که هر کدام از دوبیت های آن ترسیم کننده ی یک فضا باشند. یعنی این طور نباشد که بیت اول یک چیز را بگوید و بیت دوم هم چیز دیگر. عدم پیوستگی در اولین ترانه ی طرفدار کاملا به چشم می خورد. بار دیگر این دوبیت را بخوانید. مطمئنا به گسسته بودن دو بیت پی می برید. کلمه ی «رویا» در معنای استعاری خود به مفهوم فکر و خیال به کار رفته است. عنوان «انتخاب» برای ترانه ی اول نیز از بیت دوم انتخاب شده است.

«دلت از آرزوی من  انگار بی خبر نبود . حتی تو تصمیمای من  چشمات بی اثر نبود»: باز هم ترانه سرا صرفا برای ایجاد قافیه، عبارت اشتباه «بی اثر نبود» را سروده است و با شنیدن این عبارت شنونده به این فکر فرو می رود که «اثر داشت» یا «نداشت»؟ .

«خواستم بهت چیزی نگم  تا با چشام خواهش کنم . درها رو بستم روت تا  احساس آرامش کنم»: نهایت احساس در این دوبیت و دو بیت بعدی از اندوخته ی احساس ترانه سرا چکیده است. نوعی عشق همراه با زجر کشیدن.

«باور نمی کنم ولی  انگار غرور من شکست . اگه تو هم می خوای بری  اصرار من بی فایده است»: همانطور که گفتم این دو بیت کاملا احساسی می باشند و قافیه ها نیز به درستی انتخاب شده اند.

«یا داغ رو دلم بذار  یا که از عشقت کم نکن . تمام تو سهم منه  به کم قانعم نکن»:بیت دوم به خوبی سروده نشده است چرا که در تمام ترانه از زبان گفتاری پیروی شده اما در این بیت کلمه ی«تمام» به جای «تموم» به کار رفته است.


ترانه2: اسمم داره یادم میره

«اسمم داره یادم میره  چون تو صدام نمی کنی . حالا که عاشقت شدم  تو اعتنا نمی کنی»:پوچ بودن در صورت نبود معشوق. بیت دوم اگر به این صورت بود خیلی بهتر میشد:«حالا که عاشقت شدم بهم اعتنا نمی کنی». قضاوت با خودتان!

«با این که با من نیستی  دیوونه میشم از غمت . اصلا نمی خوام بشنوم  که اشتباه گرفتمت»: یک سوال! اگر معشوق با عاشق خود باشد آیا باز هم عاشق از غم فراغ معشوق دیوانه خواهد شد؟ پس به اشتباه بیت اول پی می بریم.

«حقیقتو میدونی و  ازم دفاع نمی کنی . کنار تو میمیرم و  تو اعتنا نمی کنی»: ترانه سرا باز هم اشتباه بیت دوم را تکرار کرده است. آیا «کنار تو میمیرم و بهم اعتنا نمی کنی» بهتر نیست؟

«کاش اتفاقی رد بشی  از کوچه های دلخوری . به روم نیارم که چقد  می خوام که از پیشم نری»: بزرگترین اشتباه ترانه سرا. قافیه دانستن دو کلمه ی «دلخوری» و «نری» بزرگترین اشتباه ترانه سرا می باشد. بار دیگر این دوبیت را بخوانید. به نظر شما استایل بندی کلمات در این دو بیت اشتباه نیست؟


ترانه3: حالم عوض میشه

این ترانه سال پیش از سوی شادمهر منتشر شد و نمی دانم چرا بدون هیچ تغییری در ملودی و تنظیم، عینا در آلبوم آورده شده است.


ترانه4: طرفدار

عنوان آلبوم از عنوان این ترانه گرفته شده است.

بسیار زیبا. 

«این فاصله داره منو  بی تو مریض میکنه»: «بی تو» همان مفهوم «فاصله» را میدهد پس ما در اینجا هجو داریم و اگر این بیت را اصلاح کنیم خواهیم داشت:«این فاصله داره منو  کم کم مریض میکنه»:

«این که نگات نمیکنم  یعنی گرفتار توام . رفتن همه ولی نترس  من که طرفدار توام»: قافیه دانستن دو عبارت«گرفتار توام» و «طرفدار توام» اشتباه دیگر این ترانه است.

«می خواستم نبخشمت  یکی ازت تعریف کرد . دیدن تنهایی تو  منو بلا تکلیف کرد»: دو عبارت «تعریف کرد» و «بلاتکلیف کرد» به زیبایی تمام به عنوان قافیه های این دوبیت انتخاب شده اند.


ترانه6: خیلی ها

درباره ی این ترانه حرف های بسیاری دارم. نسترن شیرمحمدی یا همان مونا برزویی خودمان، ترانه سرای دوقطعه ی «راهرو» و «راه شمالی» آلبوم تصمیم این ترانه را سروده است و دو ترانه ی «راه شمالی» و «خیلی ها»را مثل هم سروده است.

«وقتی که بیداری  آرومی انگاری . وقتی خوابی  پیراهن من تنته»: این دوبیت دقیقا برداشته شده از ترانه ی «راه شمالی» می باشد. در این ترانه می شنویم«چه خوبه پیراهن منو بپوشی  بهم تکیه کنی تا خسته میشی».

و در ادامه:

«مهم نیست چی میگن  راجع به تو با من . دوست دارم  به خودم من مربوطه»:قافیه دانستن دو کلمه ی «تنته» و «مربوطه» اشتباه دیگر این ترانه سرای پخته است.

و این اشتباه ها بارها و بار ها در این آهنگ تکرار و تکرار می شوند.


ترانه7: چه خواب هایی

«به همه میخندی  با همه دست میدی . دستتو می گیرم  دستمو پس میدی»: بزرگترین اشتباه شادمهر در ردشدن از این دو بیت است. «خندیدن به» همیشه مفهوم کنایی و استعاری «مسخره کردن» را دارد و حتما تا کنون شنیده اید که می گویند «به هم نخندیم  با هم بخندیم» و من نمی دانم چرا این اشتباه فاحش را شادمهر بارها و بارها تکرار میکند.

اگر این دوبیت را اصلاح کنیم خواهیم داشت: «با همه می خندی  به همه دست میدی ...»


ترانه9: زود تموم میشه

تقابل احساسی دو ترانه سرا که هر کدام دنیای خودشان را دارند. مونا برزویی و  مهدی ایوبی. «همیشه اولش عشقه  همیشه اولش خوبه . کجای جاده جاموندی  دلم بدجوری آشوبه» از مهدی ایوبی و دوبیت «چرا هرچی که خوبه  زود تموم میشه . تورو از دور دیدن  آرزوم میشه /

 چرا هرچی که خوبه  زود تموم میشه . داره گرمای دستات بی دووم میشه» از مونا برزویی که باز هم تکرار کرده است.از کجا؟ از ترانه ی «خیلی ها». بار دیگر به این ترانه گوش می دهیم:«خیلی ها دوست دارن شبیه تو باشن . تو رو از دور ببینن یا با تو تنها شن».دلیل این همه تکرار را در آثار مونا برزویی نمی فهمم و نمی فهمم چرا «داره گرمای دستات بی دووم میشه» را که باعث بهم ریختگی وزن ترانه میشود در اینجا آورده است.


به هر حال آلبوم «طرفدار» آلبوم پر اشتباهی نبود و بیشترین اشتباهات بر گردن ترانه سرایان و تکرار های مونا برزویی بوده است.


از صاحبان وب خواهشمندیم در صورتی که از این مطلب لذت بردید

شکوفه بارون را به دوستانتان هم معرفی کنید.

برچسب ها: نقد آلبوم طرفدار، نقد و بررسی آلبوم طرفدار، نقد ترانه های البوم طرفدار، بررسی ترانه های طرفدار،

دسته : نقد آلبوم ها، | بازدید ها : بار

نام شما: foot pain exercises
سایت شما: http://mosleylfylkacney.jimdo.com/sitemap/
در تاریخ : سه شنبه 13 تیر 1396 02:04 ق.ظ

Hello my loved one! I wish to say that this article is awesome, great written and come with almost all vital
infos. I'd like to see extra posts like this.

نام شما: low vitamin d foot pain
سایت شما: http://kaitlinroeser.jimdo.com/2015/09/27/tips-to-treat-posterior-calcaneal-spur/
در تاریخ : دوشنبه 12 تیر 1396 10:47 ب.ظ

Since the admin of this web page is working, no hesitation very quickly it will be renowned,
due to its feature contents.

نام شما: manicure
سایت شما: http://raptar.mihanblog.com/post/99
در تاریخ : چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 10:06 ب.ظ

Hello, after reading this remarkable paragraph i am as well happy to share my experience here
with mates.

نام شما: BHW
سایت شما: http://lovemykpop.mihanblog.com/post/80
در تاریخ : جمعه 25 فروردین 1396 05:20 ق.ظ

I got this web page from my buddy who informed me on the topic of this web page and at
the moment this time I am visiting this site and reading very informative posts at this
place.

نام شما: زینب
سایت شما:
در تاریخ : جمعه 17 آبان 1392 12:48 ب.ظ

مرسی از وقتی که برای نقدهامیزارین شمانقدهاتون خوب و به جاس فقط توی البوم حباب خیلی تندرفته بودین شما نباید تمام زحماتی که برای اون البوم کشیده شده روندیده بگیرین فقط به خاطراینکه بعضی جاهاش مشکلاتی داشته بازم ممنون بابت وقتی که میزارین


پاسخ saeed sadfefg :
خواهش میکنم. مرسی از شما که نقد ها رو با دقت و ریز بینی و بدون نگاه مغرضانه میخوانید. مطمئنا هر چه رو به جلو حرکت میکنیم سعی میکنیم نقدها و لحن نقدها را هم ارتقا بخشیم.
با تشکر

نام شما: زینب
سایت شما:
در تاریخ : پنجشنبه 16 آبان 1392 03:04 ب.ظ

یه چیزی بگم من وقتی اهنگ خیلی هارو دوباره گوش دادم اون تیکه میگه (وقتی که بیداری ارومی انگاری وقتی خوابی پیرهن من روته)ببینید میگه "روته"نه"تنته"که کلمه ی روته با مربوطه تااونجایی که من میدونم قافیه هستن
اهنگ بعدیم فک کنم(باهمه میخندی باهمه دست میدی)باشه "با"و"به"خیلی نزدیک به همن زیادمشخص نمیشه


پاسخ saeed sadfefg :
در مورد نقد و بررسی ها باید بگویم که متن این نقدها توسط چند نفر نوشته شده است اما در انتها نام یک نفر ذکر می شود. بنده الان که حدود یک سال از انتشار آلبوم حباب (و دیگر آلبوم ها نیز به همین روال) میگذرد بعضی از قسمت های نقد حباب را قبول ندارم اما باید بدانید که این نقد بی تاثیر از فضای جامعه در زمان انتشار آلبوم و نظرات مردم نبوده است. سایت شکوفه بارون اولین نقد را برای حباب و عاشقانه ها (و دیگر آلبوم ها) نوشت. در تمامی این نقدها اگر ما از البومی ایراد میگرفتیم دیگر سایت های خبری هم ایراد میگرفتند(همچون حباب) و اگر با آلبومی موافق بودیم دیگر سایت ها هم موافق بودند(همچون عاشقانه ها). پس نقد ما مغرضانه نبوده است و تنها در لحن ارائه ی مطالب تفاوت داشته است. البته در تمامی نقدها نظرات بسیاری فرستاده شد که به دلیل تغییر در سرورهامتاسفانه تمامی نظرات از بین رفتند!.
اما در مورد آلبوم طرفدار:
در مورد ترک «خیلیا» گفته ی شما کاملا صحیح است و اشتباه از ما بوده است. اما در ترک«حالم عوض میشه» متاسفانه حروف ربط «به» و «با» به صورت اشتباه به کار رفته اند. اگر چه با شنیدن سطحی این ترک این اشتباه به چشم نیاید اما ما همانطور که همیشه گفته ایم صرفا متن ترانه ها را بررسی میکنیم و هر کجا که لازم باشد به سراغ موارد دیگر می رویم.
با تشکر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر